Medlemmars resultat

Tävlingssäsongen 2013 börjar närma sig slutet och Bergslagens VK har haft många ekipage ute på banan!
Här kommer resultat:

NOVEMBER

9/11 VP Får Säby Gård, Linköping
Thomas Stokke och Scud 49p
Thomas Stokke och Kirk 0p disk

23/11 NordicNursery final FÅR Lorensberg, Maglarp
Thomas Stokke och Sarek 53p 23:e plats

24/11 NordicNursery final FÅR Lorensberg, Maglarp
Thomas Stokke och Sarek 64p 8:e plats

OKTOBER

4/10 Landslagsuttagning får Lekeberga gård, Fjugesta
Barbro Klingborg och Lille Bill 90,5p 8:e plats
Barbro Klingborg och Mel 86p 19:e plats

5/10 Landslagsuttagning får Lekeberga gård, Fjugesta
Barbro Klingborg och Lille Bill 81p 18:e plats
Barbro Klingborg och Mel 73,5p 22:e plats

9/10 VP får Sörsylta, Munktorp
Eva Wikberg och Nessie 85p Godkänd

11/10 VP får Norr Enby, Sorunda
Lennart Hansson och Scott 70p Godkänd
Ingrid Drakenberg och Jeppe 63p Godkänd

12/10 VP får Hangelösa, Lundsbrunn
Lisa Persson och Porsha 83p Godkänd
Eva Wehle och Bess 77p Godkänd
Rebecca Lundgren och Dax 0p disk
Inga-Lill Nyvelius och Ted 0p disk

12/10 IK-2 Fleringe
Petra Hedberg och Phee 67p 13:e plats

12/10 IK-1 Norr Enby, Sorunda
Anna Eriksson och Visp 89p 2:a plats

13/10 IK-1 Norr Enby, Sorunda
Anna Eriksson och Doug 70p 11:e plats

13/10 IK-2 Fleringe
Petra Hedberg och Phee 78p 14:e plats

15/10 VP får Sörsylta, Munktorp
Jenny Welin och Vega 75p Godkänd
Stefan Persson och Bia 0p disk
Bettan Bergström och Zot 0p disk

17/10 NN-1 Köpet, Bratteborg
Ingrid Drakenberg och Jeppe 0p föraren bryter

17/10 NN-2 Köpet, Bratteborg
Ingrid Drakenberg och Maxa 115p 6:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 105p 10:e plats
Elinor Forsberg och Abbe 8p 14:e plats
Nils Drakenberg och Alice 0p föraren bryter

18/10 NN-2 Köpet, Bratteborg
Nils Drakenberg och Alice 118p 4:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 88p 8:e plats
Elinor Forsberg och Abbe 0p föraren bryter

26/10 IK-1 Huddinge-Lissma
Christer Karlsson och Cross 68p 16:e plats
Christer Karlsson och Miq 59p 20:e plats

26/10 NordicNursery kval1 FÅR
Thomas Stokke och Sarek 70p 13:e plats

26/10 VP Får Bråfors, Fagersta
Inga-Lill Nyvelius och Ted 79p Godkänd
Hillevi Boström och Tracy 75p Godkänd
Stefan Persson och Bia 0p föraren bryter
Ingamay Lindgren och Piga 0p disk

26/10 NordicNursery kval2 FÅR
Thomas Stokke och Sarek 82p 7:e plats

27/10 IK-1 Bråfors, Fagersta
Christer karlsson och Miq 78p 6:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 69p 13:e plats
Christer Karlsson och Cross 55p 15:e plats
Eva Wehle och Bess 0p föraren bryter

SEPTEMBER

1/9 IK-2 Björsäter, Åtvidaberg
Ingrid Drakenberg och Maxa 73p 8:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 53p 13:e plats

7/9 SM KVAL NÖT Odensviholm
Petra Hedberg och Phee 245p 1:a plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 165p 10:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 0p disk

8/9 SM FINAL NÖT Odensviholm
Petra Hedberg och Phee 328p 1:a plats

13/9 SM KVAL FÅR Mörkö
Barbro Klingborg och Mel 53p 35:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill 53p 36:e plats
Thomas Stokke och Win 0p disk

21/9 IK-2 Norrhoga, Näsviken
Anna Eriksson och Doug 89p 7:e plats
Anna Eriksson och Visp 65p 22:a plats

21/9 IK-1 Riala, Bergshamra
Thomas Stokke och Win 91p 1:a plats
Thomas Stokke och Sarek 78p 10:e plats

22/9 IK-1 Riala, Bergshamra
Thomas Stokke och Sarek 86p 7:e plats
Thomas Stokke och Win 86p 8:e plats

22/9 IK-2 Norrhoga, Näsviken
Anna Eriksson och Visp 59p 23:e plats
Anna Eriksson och Doug 0p disk

25/9 NN-2 Åtorp, Vingåker
Petra Hedberg och Phee 127p 1:a plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 119p 2:a plats
Elinor Forsberg och Abbe 59p 9:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 0p föraren bryter

25/9 NN-1 Åtorp, Vingåker
Josefin Asp och Blues 108p 6:e plats
Josefin Asp och Ozzy 108p 7:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 99p 9:e plats
Åsa Warg och Day 85p 11:e plats

26/9 NN-1 Åtorp, Vingåker
Josefin Asp och Blues 117p 3:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 116p 4:e plats
Josefin Asp och Ozzy 104p 9:e plats
Åsa Warg och Day 97p och 10:e plats

26/9 NN-2 Åtorp, Vingåker
Petra Hedberg och Phee 125p 1:a plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 118p 2:a plats
Elinor Forsberg och Abbe 103p 5:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 100p 6:e plats

27/9 Sverigecupen får Norrby, Köping
Barbro Klingborg och Mel 64p 22:a plats
Thomas Stokke och Win 54p 26:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill 50p 28:e plats

28/9 IK-1 Borsnäs, Gamleby
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 78p 6:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint 70p 10:e plats

28/9 IK-1 Borsnäs, Gamleby
Ingegärd Wärnqvist och Clint 75p 10:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 68p 14:e plats

29/9 Unghundscupen får Norrby, Köping
Thomas Stokke och Sarek 69p 8:e plats

AUGUSTI

3/8 IK-2 Arendal, Kungsbacka
Barbro Klingborg och Lille Bill 42p 23:e plats
Barbro Klingborg och Mel 0p föraren bryter

4/8 IK-2 Arendal, Kungsbacka
Barbro Klingborg och Lille Bill 57p 28:e plats

10/8 Nötcup NN-2 Borgholm
Ingrid Drakenberg och Maxa 0p disk

10/8 Nötcup NN-1 Borgholm
Elinor Forsberg och Abbe 152p 1:a plats
Josefin Asp och Blues 84p 7:e plats

10/8 IK-2 Berga Gård, Kumla
Barbro Klingborg och Lille Bill 94p 1:a plats
Barbro Klingborg och Mel 81p 2:a plats
Christer Karlsson och Miq 0p föraren bryter
Lena Eriksson och Freja 0p föraren bryter
Ingegärd Wärnqvist och Clint 0p föraren bryter

11/8 Nötcup NN-2 Borgholm
Ingrid Drakenberg och Maxa 107p 9:e plats

11/8 Nötcup NN-1 Borgholm
Elinor Forsberg och Abbe 154p 1:a plats
Josefin Asp och Blues 134p 6:e plats

11/8 IK-2 Berga Gård, Kumla
Barbro Klingborg och Lille Bill 96p 1:a plats
Barbro Klingborg och Mel 84p 4:e plats
Anna Eriksson och Doug 73p 8:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint 64p 16:e plats
Lena Eriksson och Freja 50p 22:a plats
Anna Eriksson och Visp 0p föraren bryter

17/8 NN-1 Almnäs, Hjo
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 0p föraren bryter

17/8 NN-2 Almnäs, Hjo
Petra Hedberg och Phee 111p 2:a plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 106p 5:e plats
Elinor Forsberg och Abbe 88p 8:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 85p 9:e plats

18/8 NN-2 Almnäs, Hjo
Ingrid Drakenberg och Quincy 108p 3:e plats
Elinor Forsberg och Abbe 89p 6:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 0p disk

18/8 NN-1 Almnäs, Hjo
Elinor Forsberg och Abbe 118p 1:a plats
Ingegärd Wärnqvist och Ulmmer 106p 8:e plats

23/8 NN-2 Knutby
Petra Hedberg och Phee 107p 2:a plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 100p 4:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 67p 10:e plats

23/8 NN-1 Knutby
Åsa Warg och Day 114p 2:a plats
Josefin Asp och Blues 110p 3:e plats
Josefin Asp och Ozzy 99p 5:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 92p 7:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint 0p föraren bryter

24/8 IK-1 Hinsemåla
Thomas Stokke och Sarek 30p 12:e plats

24/8 NN-2 Knutby
Petra Hedberg och Phee 119p 4:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 115p 5:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 105p 9:e plats

24/8 NN-1 Knutby
Josefin Asp och Blues 111p 3:e plats
Josefin Asp och Ozzy 37p 8:e plats

25/8 IK-1 Hinsemåla
Thomas Stokke och Sarek 0p disk

25/8 IK-1 Södra Ryd Rödeby
Thomas Stokke och Sarek 71p 4:e plats

31/8 IK-2 Björsäter, Åtvidaberg 
Ingrid Drakenberg och Quincy 48p 17:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 0p disk

 

JULI

2/7 IK-2 Lillkyrka
Anna Eriksson och Visp   64p   6:e plats
Anna Eriksson och Doug   49p   23:e plats
Thomas Stokke och Win   46p   27:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint   41p   30:e plats

3/7 IK-2 Lillkyrka
Thomas Stokke och Win   79p   2:a plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint   0p föraren bryter

5/7 IK-2 Andrarum, Brösarp
Barbro Klingborg och Mel   92p   6:e plats
Thomas Stokke och Win   79p   21:a plats

6/7 IK-2 Andrarum, Brösarp
Barbro Klingborg och Mel   90p   8:e plats
Thomas Stokke och Win   72p   23:e plats

9/7 IK-1 Lillkyrka
Christer Karlsson och Miq   77p   7:e plats
Åsa Ljudén och Schomi   64p   12:e plats
Eva Wehle och Allis   47p   21:a plats
Eva Wehle och Bess   0p   disk
Josefin Asp och Blues   0p   föraren bryter
Åsa Warg och Day   0p   disk

13/7 IK-2 Elmtåsa, Agunnaryd
Thomas Stokke och Win   71p   11:e plats

14/7 IK-2 Elmtåsa, Agunnaryd
Thomas Stokke och Win   59p   24:e plats

19/7 IK-2 Norrhoga Näsviken
Barbro Klingborg och Mel   0p   disk
Thomas Stokke och Win   0p   föraren bryter

20/7 IK-2 Norrhoga Näsviken
Barbro Klingborg och Mel   88p   5:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill   79p   19:e plats
Thomas Stokke och Win   0p

21/7 IK-2 Norrhoga Näsviken
Barbro Klingborg och Mel   92p   5:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill   90p   8:e plats

24/7 IK-1 Lillkyrka
Christer Karlsson och Miq 83p 3:e plats
Anna Eriksson och Doug 81p 4:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint 81p 5:e plats
Astrid Weider Ellefsen och Number One 38p 21:a plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 0p föraren bryter
Anna Eriksson och Visp 0p föraren bryter

25/7 NN-2 Grönlid, Forsheda
Ingrid Drakenberg och Quincy 109p 3:e plats
Elinor Forsberg och Abbe 104p 7:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 0p föraren bryter

26/7 VP får Berga Gård, Kumla
Astrid Weider Ellefsen och Number One 85p Godkänd
Rebecca Lundgren och Dax 0p föraren bryter
Ingamay Lindgren och Piga 0p föraren bryter

26/7 NN-2 Grönlid, Forsheda
Ingrid Drakenberg och Quincy 107p 6:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa 40p 13:e plats
Elinor Forsberg och Abbe 0p föraren bryter

27/7 NN-1 Björkeberga, Sösdala
Nils Drakenberg och Alice 123p 4:e plats

27/7 NN-2 Björkeberga, Sösdala
Ingrid Drakenberg och Maxa 116p 6:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 114p 7:e plats
Nils Drakenberg och Alice 86p 13:e plats

27/7 IK-1 Berga Gård, Kumla
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer 70p 4:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint 56p 14:e plats
Astrid Weider Ellefsen och Number One 53p 18:e plats
Josefin Asp och Blues 0p föraren bryter
Åsa Ljudén och Schomi 0p disk

28/7 NN-2 Björkeberga, Sösdala
Ingrid Drakenberg och Maxa 110p 8:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy 69p 13:e plats

28/7 IK-1 Berga Gård, Kumla
Anna Eriksson och Visp 87p 1:a plats
Ingegärd wärnqvist och Ullmer 70p 4:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Clint 61p 15:e plats
Christer Karlsson och Miq 57p 19:e plats
Josefin Asp och Blues 51p 27:e plats

28/7 NN-1 Björkeberga, Sösdala
Nils Drakenberg och Alice 119p 1:a plats

JUNI

6/6 Landslagsuttagning Bråvalla, Norrköping
Barbro Klingborg och Lille Bill   88p   1:a plats

7/6 Landslagsuttagning Bråvalla, Norrköping
Barbro Klingborg och Lille Bill   103p   7:e plats

7/6 VP får Bråfors, Fagersta
Rebecca Lundgren och Dax   0p   disk

8/6 IK-1 Bråfors, Fagersta
Thomas Stokke och Sarek   81p   10:e plats

9/6 IK-1 Bråfors, Fagersta
Thomas Stokke och Sarek   91p   1:a plats

15/6 IK-2 Lunnatorp, Larv
Thomas Stokke och Win  0p   föraren bryter

16/6 IK-2 Lunnatorp, Larv
Thomas Stokke och Win   38p tid slut i fålla   34:e plats

24/6 NN-1 Hagaskog, Dingle
Ingrid Drakenberg och Maxa   114p   6:e plats
Nils Drakenberg och Alice   113p   7:e plats
Ingrid Drakenberg och Quincy   111p   8:e plats

24/6 NN-2 Hagaskog, Dingle
Nils Drakenberg och Alice   0p   föraren bryter
Ingrid Drakenberg och Maxa   disk   tappad flock

25/6 NN-2 Hagaskog, Dingle
Ingrid Drakenberg och Maxa   119p   3:e plats
Nils Drakenberg och Alice   0p   föraren bryter

26/6 NN-2 Adelsnäs, Åtvidaberg
Petra Hedberg och Phee   100p   9:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa   98p   10:e plats
Nils Drakenberg och Alice   0p   föraren bryter

26/6 NN-1 Adelsnäs, Åtvidaberg
Nils Drakenberg och Alice   113p   6:e plats
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer   107p   8:e plats
Josefin Asp och Ozzy   103p   12:e plats
Josefin Asp och Blues   103p   13:e plats

27/6 NN-1 Adelsnäs, Åtvidaberg
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer   110p   7:e plats
Nils Drakenberg och Alice   102p   9:e plats
Josefin Asp och Blues   disk   tappad flock

27/6 NN-2 Adelsnäs, Åtvidaberg
Ingrid Drakenberg och Maxa   124p   1:a plats
Nils Drakenberg och Alice   98p   9:e plats
Petra Hedberg och Phee   87p   11:e plats

27/6 IK-1 Eknäs Gård, Södertälje
Anna Eriksson och Visp   84p   9:e plats
Anna Eriksson och Doug   83p   12:e plats
Åsa Warg och Day   65p   29:e plats

28/6 IK-1 Eknäs Gård, Södertälje
Anna Eriksson och Visp   88p   4:e plats
Anna Eriksson och Doug   82p   11:e plats

29/6 IK-1 Kvarnome 6, Veddige
Eva Wehle och Allis   54p   14:e plats
Eva Wehle och Bess   47p   16:e plats

30/6 IK-1 Kvarnome 6, Veddige
Eva Wehle och Allis   75p   6:e plats
Eva Wehle och Bess   68p   12:e plats

 

MAJ

4/5 IK-2 Bråvalla, Norrköping
Thomas Stokke och Win    85p    3:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill    67p    11:e plats
Barbro Klingborg och Mel    60p    16:e plats

5/5 IK-2 Bråvalla, Norrköping
Barbro Klingborg och Mel    84p    2:e plats
Thomas Stokke och Win    83p    4:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill    71p    16:e plats

23/5 NN-1 Götbrunna, Björklinge
Ingrid Drakenberg och Quincy   126p   1:a plats
Nils Drakenberg och Alice   105p   4:e plats

23/5 NN-2 Götbrunna, Björklinge
Ingrid Drakenberg och Quincy   105p   7:e plats
Nils Drakenberg och Alice   90p   9:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa   0p   föraren bryter

24/5 NN-1 Götbrunna, Björklinge
Ingegärd Wärnqvist och Ullmer   0p   föraren bryter

24/5 NN-2 Götbrunna, Björklinge
Ingrid Drakenberg och Quincy   121p   3:e plats
Nils Drakenberg och Alice   114p   7:e plats
Ingrid Drakenberg och Maxa   103p   10:e plats

25/5 IK-1 Elmtåsa, Agunnaryd
Thomas Stokke och Sarek   72p   11:e plats

26/5 IK-1 Elmtåsa, Agunnaryd
Thomas Stokke och Sarek   71p   8:e plats

APRIL

13/4 IK-2 Starrkärr, Älvängen
Barbro Klingborg och Mel   89p   12:e plats

14/4 IK-2 Starrkärr, Älvängen
Barbro Klingborg och Lille Bill   100p   4:e plats
Barbro Klingborg och Mel   60p   28:e plats

20/4 IK-2 Elmtåsa, Agunnaryd
Barbro Klingborg och Lille Bill   94p   4:e plats
Barbro Klingborg och Mel   90p   7:e plats
Thomas Stokke och Win   föraren bröt

21/4 IK-2 Elmtåsa, Agunnaryd
Barbro Klingborg och Lille Bill   94p   8:e plats
Thomas Stokke och Win   72p   29:e plats
Barbro Klingborg och Mel   71p poäng slut fålla   30:e plats

27/4 IK-2 Eriksöre, Öland
Barbro Klingborg och Lille Bill   61 p   9:e plats
Barbro Klingborg och Mel  disk

28/4 IK-2 Eriksöre, Öland
Barbro Klingborg och Mel   79p   6:e plats
Barbro Klingborg och Lille Bill   77p   11:e plats